Data publikacji przeglądu: 15 Luty 2023
Najważniejsze informacje
Kobiety, u których rozwinie się cukrzyca ciążowa obciążone są większym ryzykiem wystąpienia komplikacji w czasie ciąży i podczas porodu, a także większym ryzykiem rozwoju cukrzycy w późniejszym okresie życia. Dzieci matek, u których wystąpiła cukrzyca ciążowa mogą być większe niż powinny i mogą wystąpić u nich urazy okołoporodowe. Dzieci te narażone są na zachorowanie na cukrzycę, nawet jako małe dzieci lub młodzi dorośli. Liczba kobiet, u których rozpoznaje się cukrzycę ciążową zwiększa się na całym świecie, dlatego istotne jest znalezienie prostych i efektywnych kosztowo sposobów zapobiegania rozwojowi tej choroby u kobiet.
Mio-inozytol to naturalnie występujący cukier, znajdujący się w zbożach, kukurydzy, zielonych warzywach, mięsie, który odgrywa rolę we wrażliwości organizmu na insulinę.
Czego chcieliśmy się dowiedzieć?
Chcieliśmy dowiedzieć się, czy suplementacja mio-inozytolu w ciąży jest skuteczna w zapobieganiu cukrzycy ciążowej.
Co zrobiliśmy?
Szukaliśmy badań porównujących mio-inozytol (stosowany w monoterapii lub w połączeniu z innym leczeniem) z niestosowaniem leczenia lub z innym leczeniem. Porównaliśmy i podsumowaliśmy wyniki badań oraz oceniliśmy pewność co do wiarygodności wyników, opierając się na czynnikach takich jak metodologia badań i liczba uczestników.
Czego się dowiedzieliśmy?
Znaleźliśmy 7 badań obejmujących łącznie 1319 kobiet będących w ciąży – od 10 do 24 tygodnia ciąży.
Głównie wyniki
Nie mamy pewności, czy suplementacja mio-inozytolu zmniejsza częstość występowania cukrzycy ciążowej. Jednak stosowanie mio-inozytolu może wiązać się z mniejszym ryzykiem zaburzeń nadciśnieniowych w ciąży. Nie mamy pewności czy suplementacja mio-inozytolu zmniejsza liczbę dzieci, które urodziły się za duże w stosunku do wieku ciążowego.
Badania nie dostarczyły żadnych informacji na temat liczby dzieci, które zmarły (przed porodem lub krótko po porodzie), depresji czy późniejszej cukrzycy typu 2 po porodzie. Nie odnotowano działań niepożądanych u matek w 5 badaniach, w których raportowano ten punkt końcowy, w pozostałych 2 badaniach o tym nie wspomniano.
Nie mamy jasności co do wpływu suplementacji mio-inozytolu na przyrost masy ciała podczas ciąży lub na częstość urodzeń dzieci z małym stężeniem glukozy we krwi. W tym przeglądzie nie stwierdzono wpływu suplementacji na inne wyniki, takie jak ryzyko cesarskiego cięcia lub urodzenia dużego dziecka. Może to wynikać z faktu, że badania były zbyt małe, aby wykryć różnice w zakresie tych punktów końcowych, a także z tego, że nie we wszystkich badaniach były one raportowane. Jednak stosowanie mio-inozytolu może zmniejszać częstość występowania porodów przedwczesnych, w porównaniu z grupą kontrolną.
We włączonych badaniach nie przedstawiono wielu innych istotnych punktów końcowych dotyczących matki lub dziecka, jak również nie raportowano żadnych danych dotyczących długoterminowych wyników u matki lub dziecka, ani kosztów opieki zdrowotnej.
Nie ma wystarczających dowodów na to, że podawanie mio-inozytolu w formie suplementu diety u ciężarnych zapobiega wystąpieniu cukrzycy ciążowej. Jednak suplementacja mio-inozytolu może zapobiegać zaburzeniom nadciśnieniowym w ciąży (wysokie ciśnienie tętnicze) i przedwczesnemu porodowi. Konieczne są dalsze duże, dobrze zaprojektowane badania z randomizacją (RCT), aby ocenić skuteczność suplementacji mio-inozytolu w zapobieganiu cukrzycy ciążowej i jej wpływ na poprawę innych wyników zdrowotnych u matek i ich dzieci.
Jakie są ograniczenia analizowanych danych naukowych?
Mamy niewielkie zaufanie do wyników przeglądu, ponieważ nie odnaleźliśmy wystarczającej liczby badań, aby mieć pewność co do wyników, a wielu z interesujących nas punktów końcowych nie raportowano w badaniach, które zidentyfikowaliśmy. Badania były ponadto ograniczone do populacji z krajów o wysokim dochodzie, nie mają więc zastosowania w innych populacjach. Badania miały również pewne ograniczenia dotyczące sposobu raportowania metod.
Jak aktualne są przedstawione dane naukowe?
Dane naukowe są aktualne do grudnia 2022 roku.
Streszczenie graficzne, plik PDF
Pełna wersja przeglądu systematycznego - wersja angielska
Legenda