Data publikacji przeglądu: 10 lutego 2023
Nasze wyniki podkreślają kilka czynników, które mogą wpływać na organizację i realizację rehabilitacji domowej. Nasze zaufanie co do wiarygodności poniższych wyników uznaliśmy za umiarkowane lub wysokie.
Usługi rehabilitacyjne w domu świadczone osobiście lub poprzez telerehabilitację
Pacjenci postrzegają usługi domowe jako wygodne i mniej zakłócające ich codzienne czynności. Pacjenci i świadczeniodawcy sugerują również, że usługi te mogą zachęcać pacjentów do odpowiedzialności za własne zdrowie i sprawić, że poczują się współodpowiedzialni w procesie rehabilitacji. Jednak pacjenci, członkowie rodzin i świadczeniodawcy opisują problemy związane z prywatnością i poufnością, gdy usługi są świadczone w domu. Obejmują one większą prywatność wynikającą z możliwości ćwiczeń w domu, ale także utratę prywatności, gdy życie domowe staje się widoczne dla innych.
Pacjenci i świadczeniodawcy opisują również inne czynniki, które mogą wpływać na powodzenie usług rehabilitacyjnych w domu. Obejmują one wsparcie ze strony świadczeniodawców i członków rodziny, dobrą komunikację z świadczeniodawcami, wymagania stawiane pacjentom i ich otoczeniu oraz przejście od usług szpitalnych do usług świadczonych w domu.
Istota telerehabilitacji
Pacjenci, członkowie rodzin i świadczeniodawcy postrzegają telerehabilitację jako szansę na zwiększenie dostępności usług. Świadczeniodawcy wskazują jednak na praktyczne problemy przy ocenie, czy pacjenci prawidłowo wykonują ćwiczenia. Świadczeniodawcy i pacjenci opisują również zakłócenia ze strony członków rodziny.
Ponadto świadczeniodawcy skarżą się na brak sprzętu, infrastruktury i utrzymania, a pacjenci powołują się na problemy z użytecznością i frustrację związaną z technologią cyfrową. Świadczeniodawcy mają różne opinie na temat tego, czy telerehabilitacja jest dla nich opłacalna. Jednak wielu pacjentów postrzega telerehabilitację jako przystępną cenowo i oszczędną pod warunkiem zapewnienia sprzętu i infrastruktury.
Pacjenci i świadczeniodawcy sugerują, że telerehabilitacja może zmienić charakter ich relacji. Na przykład niektórzy pacjenci opisują, jak telerehabilitacja przyczynia się do łatwiejszej i swobodniejszej komunikacji. Inni pacjenci opisują poczucie opuszczenia podczas otrzymywania usług telerehabilitacyjnych.
Pacjenci, członkowie rodzin i świadczeniodawcy domagają się łatwych w użyciu technologii oraz większej liczby szkoleń i większego wsparcia. Sugerują również, że konieczne jest przeprowadzenie co najmniej kilku sesji osobistych ze świadczeniodawcą. Uważają, że same usługi telerehabilitacyjne mogą utrudniać nawiązanie niezbędnych kontaktów. Tłumaczą też, że niektóre usługi wymagają bezpośredniego kontaktu świadczeniodawcy (terapii manualnej). Świadczeniodawcy podkreślają znaczenie personalizacji usług do potrzeb i okoliczności każdej osoby.
Przejdź do streszczenia w Cochrane Library
Pełna wersja przeglądu systematycznego - wersja angielska, plik PDF
Zobacz streszczenia przeglądów w zakładce Cochrane prostym językiem
sion-portal>